• +905335410514
  • zekeriya_demirtas@hotmail.com

Cazibe Merkezi İllerde Yeni Yatırımlar İçin Süre Uzatıldı – M. Bahadır ALTAŞ, YMM

Cazibe Merkezi İllerde Yeni Yatırımlar İçin Süre Uzatıldı – M. Bahadır ALTAŞ, YMM

Cazibe Merkezi İllerde Yeni Yatırımlar İçin Süre Uzatıldı

Mustafa Bahadır ALTAŞ
Yeminli Mali Müşavir
mba@mbaymm.com
Yazar Hakkında

21 Ağustos 2020 tarih 31220 sayılı resmi gazetede yayınlanan cumhurbaşkanı kararı ile Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki 24 ilde özel sektör tarafından gerçekleştirilecek “İmalat” sanayi yatırımlardan uygun bulunan ve desteklenmesine karar verilen yatırımlara, 6. Bölge için sağlanan destek unsurlarından yararlanma imkana ilişkin 2012/3305 sayılı yatırımlarda devlet yardımları hakkındaki bakanlar kurulu kararında yer alan yatırımlar başlıklı 18 maddesinin 4 bendinde yer alan Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki yatırımlara ilişkin düzenleme (Son müracaat tarihi 31.12.2020 iken) yatırımların desteklenmesine yönelik olarak alt bölge uygulamasına geçilmesi nedeniyle yürürlükten kaldırılmıştı.

07.10.2020 tarih ve 31267 sayılı resmi gazetede yayınlanan Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar 3063 sayılı Cumhurbaşkanı kararıyla 24 ilin yer aldığı Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi “31/12/2021” tarihine kadar uzatılmıştır.

Bu Karar kapsamında desteklenecek imalat sanayi yatırımlarının (US-97 Kodu: 15-37) organize sanayi bölgesi veya endüstri bölgesinde gerçekleştirilmesi ve asgari 2 milyon TL yatırım tutarı şartını sağlaması gerekiyor.

personel programı

Yatırımlar İçin Sadece Cazibe merkezi Desteklerinden Yararlanma Şartı

Cazibe merkezi programı kapsamındaki destek unsurlarından yararlanan yatırım harcamaları, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının desteklerinden yararlanamayacak. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarının desteklerinden yararlanılan veya yararlanılacak yatırım harcamaları için, bu karar kapsamındaki desteklerden yararlanmak üzere Bakanlığa müracaat edilemeyecek.

Bu konudaki tek istisnai durum, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının sadece sübvansiyonlu kredi desteğinden yararlanan yatırımlar, sübvansiyonlu krediye faiz veya kâr payı desteği sağlanmaması kaydıyla, bu Karar kapsamındaki destek unsurlarından yararlanabilecekler.

Cazibe merkezi programı kapsamındaki destek unsurlarının uygulanmasına ilişkin düzenlemelere aykırı davranılması halinde, Cazibe merkezi programı kapsamındaki destek unsurlarından yararlanılan destekler ilgili mevzuat çerçevesinde geri alınacak.

Daha Önce Düzenlenmiş Yatırım Teşvik Belgeleri

Uygulama süresi 31.12.2021 tarihine kadar uzatılan bu destek imkânlarından, daha önce düzenlenmiş ve tamamlama vizesi yapılmamış teşvik belgesi sahibi işletmelerde yararlanacaklar.

Cazibe merkezi illerde yapılacak yatırımlar için sağlanan destek unsurları

– Katma Değer Vergisi istisnası (Makine ve teçhizatlar için)

– Gümrük Vergisi muafiyeti

– Kredi Faiz desteği

– Vergi İndirimi (İndirimli Gelir/Kurumlar Vergisi)

– Sigorta Primi İşveren hissesi desteği

– Sigorta Primi İşçi hissesi desteği

– Gelir vergisi (stopaj) desteği

– Enerji desteği

– İnşaat-Yapı Harçları Muafiyeti

– Emlak Vergisi Muafiyeti

– Damga Vergisi Muafiyeti

– Yatırım Yeri Tahsisi

Kapsamdaki iller

– Adıyaman

– Ağrı

– Ardahan

– Batman

– Bayburt

– Bingöl

– Bitlis

– Diyarbakır

– Elazığ

– Erzincan

– Erzurum

– Gümüşhane

– Hakkâri

– Iğdır

– Kars

– Kilis

– Malatya

– Mardin

– Muş

– Siirt

– Şanlıurfa

– Şırnak

– Tunceli

– Van

 

Devamı: Cazibe Merkezi İllerde Yeni Yatırımlar İçin Süre Uzatıldı – M. Bahadır ALTAŞ, YMM Alomaliye.com Güncel Mevzuat, Muhasebe, Ekonomi, Vergi, SGK Haberleri ilk yayınlayan websitedir.

zekeriyademirtas