• +905335410514
  • zekeriya_demirtas@hotmail.com

Haziran 2020 BIS-Yerel ve Konsolide Bankacılık İstatistikleri Gelişmeleri

Haziran 2020 BIS-Yerel ve Konsolide Bankacılık İstatistikleri Gelişmeleri

Haziran 2020 BIS-Yerel ve Konsolide Bankacılık İstatistikleri Gelişmeleri

BIS – Yerel Bankacılık İstatistikleri

Türkiye’deki bankacılık sektörünün toplam yabancı para varlıkları, 2019 yıl sonuna göre yüzde 3,6 azalışla 289,3 milyar ABD doları, banka dışı sektörden olan yabancı para alacakları ise yüzde 0,3 artışla 182,1 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Türkiye’deki bankacılık sektörünün toplam yabancı para yükümlülükleri 2019 yıl sonuna göre yüzde 3,4 azalışla 324 milyar ABD doları, banka dışı sektöre olan yabancı para yükümlülükleri ise yüzde 2,9 azalışla 238,9 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

BIS – Konsolide Bankacılık İstatistikleri

Türkiye’deki bankaların ilk borçluya göre toplam sınır ötesi alacakları, 2019 yıl sonuna göre yüzde 14,5 azalışla 32,2 milyar ABD doları, bankalardan alacakları yüzde 21,0 azalışla 21,8 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Türkiye’deki yerli bankaların nihai borçluya göre toplam yurt dışı alacakları, 2019 yıl sonuna göre yüzde 14,2 azalışla 22,3 milyar ABD doları, bankalardan alacakları ise yüzde 21,7 azalışla 12,8 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Açıklamalar:

BIS-Yerel Bankacılık İstatistikleri ise; Türkiye’de faaliyette bulunan bankalardan Uluslararası Ödemeler Bankasının (Bank for International Settlements-BIS) bu istatistik grubu için özel olarak belirlediği tanım, kapsam ve sınıflandırmalar paralelinde, Merkez Bankası tarafından hazırlanır.

Bankaların yurt dışında yerleşik kişilerden alacakları ve yurt dışında yerleşik kişilere olan yükümlülükleri yanında, yurt içi yerleşiklerle yabancı para cinsinden olan varlık ve yükümlülükleri; bu istatistik grubunun tablolarını oluşturmaktadır. Seçilen ülke ve ülke grupları bazında gösterilen bu verilerde, toplam ve banka dışı kesim ayrımı da sunulmaktadır.

BIS-Konsolide Bankacılık İstatistikleri; 3 aylık dönemlerde, Türkiye’de yerleşik bankaların yurt dışı yerleşiklerden alacaklarını; ülke, vade ve sektör bazında sınıflandırılmasını amaçlamaktadır. Yerli bankaların alacakları, yurt dışı şubelerinin alacaklarını da içerirken; yabancı bankaların alacakları, sadece genel merkezlerinin bulunduğu ülkeden olan borçları içermektedir.

Kaynak: TCMB

Devamı: Haziran 2020 BIS-Yerel ve Konsolide Bankacılık İstatistikleri Gelişmeleri Alomaliye.com Güncel Mevzuat, Muhasebe, Ekonomi, Vergi, SGK Haberleri ilk yayınlayan websitedir.

zekeriyademirtas