• +905335410514
  • zekeriya_demirtas@hotmail.com

Rekabet Kurumu’ndan Yem Üretimi ve Satışı Yapan 4 Firmaya İdari Para Cezası

Rekabet Kurumu’ndan Yem Üretimi ve Satışı Yapan 4 Firmaya İdari Para Cezası

Yem üretimi ve satışı yapan 7 teşebbüs hakkında yürütülen soruşturma sonuçlandı.

Yem firmalarının anlaşma ve/veya uyumlu eylemde bulunmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’u ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

25.04.2022 tarihinde Rekabet Kurulunca;

A.

1)    Abalıoğlu Yem Sanayi A.Ş.,
2)    C.P. Standart Gıda San. ve Tic. A.Ş.,
3)    Matlı Yem Sanayi ve Ticaret A.Ş.,
4)    Erişler Yem San. ve Tic. A.Ş.

unvanlı teşebbüslerin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiklerine,

B. Bu nedenle 4054 sayılı Kanun’un 16. maddesinin üçüncü fıkrası ve Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar İle Hâkim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik’in 5. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi ve ikinci fıkrası ile üçüncü fıkrasının (a) bendi uyarınca idari para cezası verilmesine,

C. Gürsoy Yem Gıda ve Hayvancılık San. Tic. A.Ş., E.R. Yem Gıda Tarım Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti. ve Rtm Tarım Kimya San. ve Tic. A.Ş.’nin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettiğine ilişkin bilgi ve belgeye ulaşılamadığından anılan teşebbüslere Kanun’un 16. maddesi çerçevesinde idari para cezası uygulanmasına yer olmadığına karar verildi.

Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere gerekçesi daha sonra tebliğ edilecek olan 25.04.2022 tarih, 22-19 /310-135 sayılı kararın açıklama metnine ulaşmak için tıklayınız

Kaynak: Rekabet Kurumu

 

Devamı: Rekabet Kurumu’ndan Yem Üretimi ve Satışı Yapan 4 Firmaya İdari Para Cezası Alomaliye.com Güncel Mevzuat, Muhasebe, Ekonomi, Vergi, SGK Haberleri ilk yayınlayan websitedir.

zekeriyademirtas