• +905335410514
  • zekeriya_demirtas@hotmail.com

SGK Duyurusu – B-Yasal Süresi Dışında Verilen Belgeler

SGK Duyurusu – B-Yasal Süresi Dışında Verilen Belgeler

SGK Yasal Süresi Dışında Verilen Belgeler

T.C.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU

Konu:  B kodlu belge girişlerine açıklama alanı eklenmesi

Bilindiği üzere, işverenler tarafından yasal süresi içerisinde bildirilmeyen aylık prim ve hizmet belgeleri/muhtasar ve prim hizmet beyannameleri “B-Yasal süresi dışında verilen belgeler” kodu seçilerek sisteme girilmekte ve işyerinin işlem gördüğü sosyal güvenlik merkezince kontrolü neticesinde işleme alınıp alınmayacağı hususunda gerekli işlemler yapılmaktadır.

Ancak, yasal süresi dışında verilen  belgelerinin/beyannamelerinin sosyal güvenlik merkezince kontrolü aşamasında bu belgelerin hangi nitelikte, hangi sebepten dolayı verildiğinin bilinememesi nedeniyle işlemlerin sonuçlandırılması aşamasında zaman kaybı oluştuğu anlaşılmıştır.

Buna göre; “B-Yasal süresi dışında verilen belgeler” kodu ile belge girişlerinde işverenlerimizin açıklama ekleyebilecekleri alan aylık prim ve hizmet belgesine/muhtasar ve prim hizmet beyannamesine ilave edilmiş olup, işverenlerimizce girilen açıklamalar sosyal güvenlik merkezleri tarafından da işlem aşamasında görüntülenebilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak: SGK

personel programı

Devamı: SGK Duyurusu – B-Yasal Süresi Dışında Verilen Belgeler Alomaliye.com Güncel Mevzuat, Muhasebe, Ekonomi, Vergi, SGK Haberleri ilk yayınlayan websitedir.

zekeriyademirtas