• +905335410514
  • zekeriya_demirtas@hotmail.com

Temmuz 2021 Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Verileri

Temmuz 2021 Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Verileri

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi

Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı i

Temmuz 2021

Bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı arttı.

Bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı 2021 yılının

Ocak-Temmuz döneminde, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 82 artarak 741 bin kişi oldu.

Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı* (Ocak-Temmuz, bin kişi)

* Bireysel kredi ve bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişiler bir kez sayılarak hesaplanmıştır.

Bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı 2021 yılı Ocak – Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 oranında artarak 267 bin kişi oldu. Bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı ise aynı dönemde 597 bin kişi oldu.

Öte yandan, Risk Merkezi verilerine göre, Temmuz 2021 dönemi itibariyle bireysel kredilerde tasfiye olunacak alacaklar bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5 artış ile 21,5 milyar TL olurken, tasfiye olunacak alacakların toplam kredilere oranı 0,5 puan düşüş ile yüzde 2,3 oldu.

Bireysel kredi kartlarında tasfiye olunacak alacaklar ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8 düşüş ile 6,5 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Temmuz 2021 itibariyle kredi kartı tasfiye olunacak alacak oranı son bir yılda 2,2 puan düşerek yüzde 3,6 oldu.

i Bireysel kredi ve kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal eden kişi sayısını vermektedir. Yasal takipten çıkan kişi sayısı ile netleştirme yapılmamış olup; ilgili yılın veri dönemine ait akım istatistiktir. Bireysel takipteki net kişi sayısı ve borç miktarı rakamları ile stok verilerin hazırlanarak; rapora eklenmesi çalışmaları sürdürülmektedir.

Kaynak: Türkiye Bankalar Birliği

Devamı: Temmuz 2021 Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Verileri Alomaliye.com Güncel Mevzuat, Muhasebe, Ekonomi, Vergi, SGK Haberleri ilk yayınlayan websitedir.

zekeriyademirtas