• +905335410514
  • zekeriya_demirtas@hotmail.com

Vergi Daireleri 31 Mart 2021 Çarşamba Günü (Bugün) Saat 24:00’ a Kadar Açık Bulundurulacaktır.

Vergi Daireleri 31 Mart 2021 Çarşamba Günü (Bugün) Saat 24:00’ a Kadar Açık Bulundurulacaktır.

Bilindiği üzere, 2020 yılında elde edilen gelir unsurlarına ilişkin Yıllık Gelir Vergisi beyannamelerinin verilme ve tahakkuk eden vergilerin 1 inci taksitinin ödeme süreleri ile 7143 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırılan borçların 16 ncı ve 7256 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılan borçların 2 nci taksitinin ödeme süreleri 31 Mart 2021 Çarşamba günü (bugün) sona ermektedir.

7256 Sayılı Yapılandırma Kanunundan yararlanılabilmesi için taksitli ödemeyi tercih eden mükelleflerin ilk iki taksitlerini süresinde ve tam olarak ödemeleri şarttır.

Taksitli ödeme seçeneğini tercih eden mükelleflerin, ilk taksitin süresinde ödenmesi şartıyla, kalan taksitlerinin tamamını ikinci taksit ödeme süresi içinde (1-31 Mart 2021) ödemeleri durumunda;

• Yapılandırılan borçlara katsayı uygulanmayacaktır.

• Hesaplanan Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi) tutarı üzerinden %50 oranında indirim yapılacaktır.

• İdari para cezası aslından %12,5 oranında indirim yapılacaktır.

Ayrıca, peşin ödeme seçeneğini tercih etmesine rağmen 1 Mart 2021 tarihine kadar ödemelerini yapamayan mükellefler, yapılandırılan tutarı ve ödemede gecikilen süre için hesaplanan geç ödeme zammını 31 Mart 2021 Çarşamba günü (bugün) bitimine kadar ödemeleri halinde Kanun hükümlerinden yararlanmaya devam edecektir.

Bu kapsamda, vatandaşlarımızdan gelen talepler dikkate alınarak bugün saat 24.00’a kadar vergi daireleri açık bulundurulacak, bu saatte vergi dairesinde bulunan mükelleflerin işlemleri tamamlanıncaya kadar da hizmet verilecektir.

Bu durum dikkate alınarak yapılandırılan borçlarını ödemek üzere vergi dairelerine gidecek vatandaşlarımız ve bu ödemelerin yapılacağı kamu idarelerinde görevli personel için 31 Mart 2021 tarihinde saat 21.00’den sonra sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacaktır.

Vatandaşlarımızın vergi ödemesi yapmak üzere sokağa çıktıklarını gösterir belgeleri (borç yapılandırmasına ilişkin başvuru dilekçesi, ödeme planı vb.) yanlarında bulundurması ve istenildiğinde ibraz etmeleri gerekmektedir.

Pandemi nedeniyle ödemelerinizi

• İnteraktif Vergi Dairesinden veya mobil uygulamasından (Google Play (Android), APP Store (IOS), APP Gallery (Huawei)),

• gib.gov.tr adresinde yer alan “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümünden 02.00-23.45 saatleri arasında anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartı, banka hesabından havale yöntemi, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlarıyla,

yapabileceğinizi hatırlatır, sağlıklı günler dileriz.

Ödeme için tıklayınız.

zekeriyademirtas